Choď na obsah Choď na menu
 


Ako sme vznikli

 

Dovoľte mi predstaviť Vám folklórny súbor Struška a zároveň aspoň v krátkosti načrieť do histórie dedinky Dolná Ždaňa, v ktorej náš FS pôsobí.Obrázok

Dolná Ždaňa sa rozprestiera na pravom brehu rieky Hron a naši predkovia túto časť zeme využívali ako ornú pôdu, ktorej život dával jarčok, ľudovo povedané "struška", ktorý odvodňoval túto oblasť natoľko, aby tu ľudia mohli pestovať plodiny a usadiť sa. A práve preto sa zakladatelia detského folklórneho súboru manželia Oliver a Mirka Dávidovci toto pomenovanie rozhodli vložiť aj do názvu nášho súboru. Tak, ako Struška dávala život nášmu chotáru, tak chceme aj my dávať život a radosť našej obci a okoliu.

Manželia Dávidovci nadviazali na tradíciu, ktorá v 50-tych rokoch minulého storočia slávila úspechy aj v hlavnom meste- Bratislave. Naše staré mamy, babky či dedovia za sprievodu heligónkara Jána Rafaelisa rozihrali žilky tancov a piesní na rôznych podujatiach.

V roku 1991 sme slávili uplynutie 600-ročnice od prvej písomnej zmienky o Dolnej Ždani a práve vtedy sa začala písať kronika nášho FS. Vtedajšia mládež Dolnej Ždane sa rozhodla obohatiť kultúrny program o folklórne vystúpenie a práve to sa stalo inšpiráciou pre ďalšiu prácu zanietených folkloristov manželov Dávidových.

Obrázok Na 610. výročí prvej písomnej zmienky o Dolnej Ždani sa predstavili tanečníci Strušky spolu s najmenšími účinkujúcimi, ktorí dnes tvoria súčasnú generáciu tanečníkov súboru. Predstavili sa ako „Veselí remeselníci“ pod vedením pani Mirky Dávidovej. Veľký potlesk zožali chlapci: Jakub Dávid, Matúš Prôčka, Martin Búci, Peťo Vincenc a bratia Figulioví v zbojníckom tanci. Na ich výkon bol hrdý pán Oliver Dávid.

Vody Hrona ale plynú rýchle. Odniesli naše bezstarostné detstvo a pripravili najkrajšie obdobie života. Ako môžete vidieť, už nie sme detský folklórny súbor. Dievčenský puk sa rozvíja do ruže a nesmelí chlapci vyrástli v pohľadných mládencov.

 

Ako sa máme

 

Od roku 2009 sa vedeniu súboru venuje syn manželov Dávidovcov, Jakub Dávid, spolu s jeho priateľkou Katkou Sebechlebskou. S organizačnými záležitosťami aj naďalej pomáhajú "starí" Dávidovci.

Obrázok Novým vedúcim sa zatiaľ podarilo postaviť tanec z Liptova zvaný "Likavskí Pltiari" a dievčenský tanec zo Zemplína "Karičky". Po prvý krát sa dostal súbor aj do povedomia zahraničia, keď v lete 2011 Struška reprezentovala Slovensko na medzinárodnom festivale v Macedónsku, ktorého sa zúčastnili rôzne krajiny Európy. Zožali tu veľký úspech a ešte v to leto dostali pozvanie aj na festival do Holandska.

V súčasnosti má Struška nacvičený hodinový program plný tanca, spevu a hudby tvorený folklórom z Podpoľania, Dolnej Ždane, Liptova, Horehronia a Zemplína.